Idealny strój do tańca towarzyskiego

Nie da się jednym słowem określić, jaki tak naprawdę powinien być idealny strój do tańca towarzyskiego. Nie można kupić stroju uniwersalnego. Tak, jak istnieje strój do tańca latynoamerykańskiego, tak też istnieje strój przeznaczony wyłącznie do tańca klasycznego, między innymi do walca. Ważne, aby był on elegancki. Koniecznie też musi być wygodny,  nie ograniczać ramy tanecznej i pracy nóg. Jedynymi, których nie obowiązują przyjęte normy, są państwo młodzi, którzy z racji swojej uroczystości są przecież inaczej ubrani od występujących na turniejach tanecznych.

Zacznijmy od stroju dla tancerki. Po pierwsze jedyną dopuszczalną kreacją jest sukienka. Do eleganckiego tańca, jakim jest walc, wybierzmy sukienkę  z umiarkowanym dekoltem. Rozcięcie w sukience na pewno ułatwi poruszanie się, ale nie może być zbyt duże, powinno sięgać najwyżej do kolana. Do walca najbardziej pasuje długa wieczorowa suknia w stonowanym kolorze. Gorsety nie są mile widziane. Najlepiej, żeby suknia była uszyta ze zwiewnego materiału, który będzie ładnie układał się w tańcu, jednocześnie nie krępując ruchów tancerki.

Idealnym męskim strojem do walca jest frak. Najlepiej, żeby był czarny, choć dopuszczalny jest także ciemnoniebieski. Nie chodzi tu jednak o zwykły frak angielski, który przez swój krój ograniczałby poruszanie się tancerza, ale o frak zaprojektowany specjalnie do tańców standardowych, do których zalicza się obydwa rodzaje walca. Choć nie jest to żaden wymóg, najlepiej, żeby tancerz miał białą koszulę. Jej inny kolor musi koniecznie współgrać z kolorem sukni tancerki, jednak nie musi być taki sam.

Strój do tańca dla dzieci rządzi się tymi samymi prawami. Tutaj także obowiązuje długa suknia dla dziewczynki i strój wizytowy dla chłopca: frak, wygodny garnitur, spodnie garniturowe, biała koszula i kamizelka lub same spodnie i koszula. Do szlifowania formy maluchom przyda się strój treningowy.

Nie mniej ważne jest odpowiednie obuwie. Musi być bardzo wygodne, lekkie. Najlepiej, żeby było wykonane ze skóry, satyny lub zamszu. Z zamszy powinna być także wykonana podeszwa butów, co gwarantuje bezpieczeństwo i pewność ruchów na parkiecie. Buty do walca są raczej zabudowane, co ma swoje plusy, bo takie buty chronią palce tancerki przed ewentualnym nadepnięciem przez partnera.

Oczywiście wtedy, kiedy dopiero uczymy się tańczyć możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Na pierwszych lekcjach dobrze sprawdzą się spodnie od dresu i tenisówki. Potem, dotyczy to zwłaszcza pań, można zainwestować w strój treningowy. Jest to przeważnie top i spódnica lub sukienka.